Immár bírósági döntés van arról, hogy az alaptörvénybe ütközik az a tavaly év elejétől fennálló állapot, mely szerint az állam egyoldalú döntéssel, az önkormányzatok akaratát semmibe véve elvette az iskolák működtetési jogát a településektől.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletének a Csömör által benyújtott peres anyag adta az alapját. Ebben a település kifejti, hogy a központosítás nehézségeket, lassú ügyintézést hozott, egyre nehezebb érvényesíteni a gyerekek érdekeit. Ugyanakkor a törvény másokkal (egyházakkal, nemzetiségekkel, magánszemélyekkel) vonatkozásában lehetőséget ad iskolák működtetésére. Ebből a körből 2017 óta a települési önkormányzatok kikerültek.
Emlékezetes, hogy Sződliget Nagyközség Képviselő-testülete még 2016 nyarán határozatban tiltakozott az ellen, hogy a sződligeti emberek által nagyrészt kétkezi társadalmi munkával felépített Gárdonyi Géza Általános Iskolát az állam kisajátítsa, a település tulajdonát képező iskolaépületeket és a hozzá kapcsolódó ingó és ingatlan vagyont elvegye az itt élőktől. A képviselők megdöbbenésüknek adtak hangot amiatt, hogy a helyi közösségek ügyeinek intézésére létrehozott, választott önkormányzatok önrendelkezési jogát kívánják tovább csorbítani. Településünk vezetése már az ezt megelőző években is mindent megtett iskolája megtartása érdekében. Ám a társasházzá alakítást a megyei kormányhivatal peres úton megakadályozta.
Hogy a sződligetiek mennyire ragaszkodnak az einstandolás után is általános iskolájukhoz, mi sem jellemzi jobban, mint hogy az önkormányzat a már nem általa működtetett intézmény felújítására, bővítésére pályázott – és nyert! Immár megerősített szigeteléssel, megújított nyílászárókkal és napelemes áramellátással működik az épület, amely fejlesztés egy 137 millió forintos nyertes pályázat útján valósulhatott meg. A sződligeti iskola bővítésére pedig újabb 143 milliós pályázati forrás elnyerésével nyílik mód, mely a tervek szerint még ebben az esztendőben négy új tantermet jelent.
Az említett bírósági döntés pedig reményt ad arra, hogy a tavalyi erőszakos intézmény elvétel visszafordítható lesz, és újra az azt vállaló települések fenntartásába kerülhetnek vissza a tanintézmények. Ehhez az szükséges, hogy az Alkotmánybíróság is megerősítse az államosítás alaptörvény-ellenességét. Ezután – akár törvénymódosítással, akár az eredeti viszonyok visszaállításával – ismét a jó, gondos gazdához, az önkormányzatokhoz kerülhetnek vissza az iskolák.
Sződliget ebben reménykedik.