A kommunikáció egy szakma, amit tanulni kell. Ha elég sokat beszél félre egy ember, könnyen lehet belőle szómágus. Hogy működik a szómágia? Nézzük egy adott példán! Megjelent a mai napon egy MTI hír, ami így szól:
Ötvenezerre nőtt a bölcsődei férőhelyek száma Magyarországon – mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára hétfő reggel az M1 aktuális csatornán.
Az államtitkár elmondta, a 2010-ben megkezdett programnak köszönhetően már sok ezerrel sikerült növelni a bölcsődei férőhelyek számát. Hozzátette, az átalakított támogatási rendszer miatt a fenntartóknak, az önkormányzatoknak ma már nem annyira ráfizetéses üzemeltetni a bölcsődéket…
Az egyszeri ember ezt elolvassa és megnyugodva dől hátra. Meg vagyunk mentve! Nyugodtan szülhetnek az anyák, minden gyereknek jut hely.
Aki értelmezi a hírt és elvégez egy számtani alapműveletet (osztás) rögtön látja, hogy az 50.000 férőhely számát elosztja a 3200-zal, azaz a magyarországi települések számával, akkor átlagban egy településen 15,6 bölcsődei férőhely van. Ebben a számban benne van a kétmilliós főváros, többszázezres megyei székhely és az apró falu is. Így már azért nem olyan pofás a helyzet.
De vannak olyan megátalkodott hírolvasók is, akik mazochista módon olyan hírforrást és olvasnak, mint a kormany.hu honlap. 2018-ban meghirdettek egy pályázatot bölcsőde bővítésre és bölcsőde építésre. A pályázati döntés jelent meg február elsején.
Tessék megkapaszkodni: az egész országban összvissz 14 település juthatott finanszírozáshoz bölcsőde létesítésre és/vagy bővítésre. Megyénkben - Pest megyében - például egy sem! És, ha még tetszik kapaszkodni, kedves Olvasó, akkor ezt tessék megsokszorozni: az országos bölcsőde építési programban most kiosztott támogatásból 300 (HÁROMSZÁZ!) kisgyermeket lehet majd elhelyezni.
Értelmezzük a szómágiát! Ugyan ötvenezerre nőtt a bölcsődei férőhelyek száma, de azt az Olvasó nem tudja meg, hogy mi volt a bázis. Mennyiről nőtt ötvenezerre? Az viszont biztos, hogy 2018-ban a kormány által meghirdetett bölcsődefejlesztési programnak köszönhetően 300 a férőhelyek bővülésének a száma.
Csak a hab a tortán, mikor le mer valaki írni egy olyan mondatot, idézem: „… az önkormányzatoknak ma már nem annyira ráfizetéses üzemeltetni a bölcsődéket”.
Az állam kötelező feladatot ad az önkormányzatnak. Mivel kötelező, ezért természetesen finanszírozást is rendel mellé. Akkor meg hogy is van ez a ma már nem annyira ráfizetéses szöveg? A valóság az, hogy amennyiben egy bölcsis gyerek többet hiányzik egy hónapban, mint 10 nap, akkor ugrik a teljes havi finanszírozás! Tapasztalatból tudjuk a legtöbben, hogy egy bölcsődébe járó kisgyerek elég gyakran elkap mindenféle betegséget és nagyritkán tölt egy teljes hónapot az intézményben. Hát ennyit erről.